Sanger Sekans Yöntemi

DNA Dizi Analizinde “Gold Standart”

DNA Dizi Analizi çalışmalarımızda AB 3130 XL 16 Kapiler ve AB 3500 24 Kapiler cihazlarımız ile hizmet veriyoruz.

  • Sekans Analizlerimizde Sequencing Analysis Software Sequencing – SeqScape® Software v2.7 kullanmaktayız.

Sanger Sekans Yöntemi Nedir?

Genom bir canlının tüm DNA’sındaki kalıtımsal şifrelerin tamamı olup, insan genomu 6 milyar baz çiftinden oluşur. Bu baz çiftleri adenin (A), sitozin (C), guanin (G), timin (T) dir. DNA dizileme yöntemi (Sanger Sekans Yöntemi), DNA fragmentinin baz dizisini belirlemek amacıyla kullanılan yöntemler arasında gold standarttır.

Otomatik DNA dizileme cihazları kullanılarak yapılan DNA dizileme yönteminde floresan işaretli dideoksi nükleotitler kullanılarak zincir sonlandırma tekniği ile kapiller elektroforez teknolojisiyle kombine edilerek çeşitli genetik analiz çalışmalarında rutin olarak uygulanabilmektedir.

DNA dizileme çalışmasında dizilenecek DNA fragmanları Primer adı verilen, çoğaltılması istenilen bölgeye özgü sekansı başlatıcı nitelikteki DNA parçacıkları yardımıyla PCR reaksiyonunda çoğaltılır. Dizileme cihazında + ve – kutuplar arasında uzanan kapiller, negatif yüklü DNA’nın – kutuptan + kutuba doğru ilerlemesi sağlanır. Kapillerin +(anot) ucuna yakın bir bölgesinde bulunan dedektörede lazer lambasından gelen ışıkla uyarılan floresan boyaların geri yansıttığı ışık kaydedilir. Kaydedilen veriler dizileme cihazının yazılımı ile matematiksel olarak değerlendirilerek görüntülenir. Dizileme sonucunda elde edilen elektroferogram analiz programlarında incelenebilmektedir.

Birlikte Çalışalım

İletişim bilgilerinizi bizlerle paylaşın ve bir sonraki projeniz hakkında konuşalım.

Ürünlerimizi İnceleyin

Nevagen olarak hizmetinize sunduğumuz ürünlerimize göz atın